Zdravá snídaně
Snídaně je základ dne. Může nás po probuzení nabít energií i dobrou náladou na celý den. Jak se ale vyhnout tomu, že se po ní cítíme těžcí a ospalí?
Čím začít den?
Nejlepší první jídlo dne pro naše tělo je takové, které je teplé a obsahuje dostatek tekutin. Ideálně se na to hodí polévka nebo kaše se zeleninou. Polévka dodá tělu mnoho minerálů, které jsou vhodně vázány ve stravitelných vazbách a nezatěžují trávení. Pečivo tělo vysušuje, stahuje a hned po ránu zatěžuje. Podle biologických hodin je nejlepší nasnídat se do 9 hodiny dopoledne.
Tělu po celé noci chybí tekutiny. Přibližně 8 hodin doplňujeme tekutiny jen minimálně nebo vůbec. Navíc během spánku přichází organismus přirozeně o vodu, a to ať už dýcháním nebo potem. Proto je důležité ráno tekutiny vhodně doplnit. V polévce je tekutina navázaná na zeleninu, a proto se bude vstřebávat postupně a lépe hydratuje tělo než třeba 2 sklenice vody.
Jídlo by mělo být teplé, protože je to pohlazení pro žaludek a umožní nejlépe nastartovat trávení pro celý zbytek dne. Tento princip známe všichni z obědu, kdy nejdříve jíme polévku a poté až druhé, hutnější jídlo. Teplá tekutina nastartuje trávící procesy. Říká to i staré pořekadlo, že polévka je grunt a druhé je špunt.
Jak snídani připravit?
- Zahřát zeleninový vývar
- Přidáme nakrájenou zeleninu a vaříme do změknutí
- Po uvaření přidáme miso pastu pro dochucení a enzymy na které je pasta bohatá
Polévku je vhodné připravit z vývaru, abychom v ní měli co nejvíce minerálů a vitamínů. Vývar zahřejeme a do vroucího přidáme čerstvou nakrájenou zeleninu a tu povaříme. Polévku ochutíme kořením dle chuti. Je dobré přidávat miso pastu. Miso pasta je fermentovaný výrobek, který nám polévku dochutí, dosolí a jako každý fermentovaný výrobek pomůže díky enzymům našemu trávení co nejlépe zpracovat potravu. Miso pasty se dělají ze sóji, hrachu, rýže atd. Na trhu je řada výrobců a můžeme si vybrat jaká nám nejvíce chutná a zda chceme bez lepku či sóji. Pro udržení pestrosti je vhodné je střídat.
Ranní polévku připravujeme vždy čerstvou. Vařená zelenina je zásadotvorná. Při delším uskladnění se však stává kyselinotvornou. Při časté konzumaci kyselinotvorného jídla hrozí překyselení organismu a zdravotní problémy. Proto je vhodné mít již v lednici uvařený vývar, který ráno jen ohřejeme, přidáme do něj zeleninu a uvaříme zatím co se jdeme umýt a připravit do práce. Takto lze polévku připravit během pár minut.
Můžeme si pomoci tím, že zeleninu očistíme a nakrájíme do ledničky den předem a ráno ji jen vložíme do horkého vývaru. Pokud chceme sytější polévku hodí se použít obilovinu, kterou uvaříme rychle. Zde si můžeme vybrat podle chuti z různých vloček (pohankové, jáhlové...) nebo se rychle uvaří pohanka lámanka, rýžové nudle nebo kukuřičná polenta. Osvědčilo se mi také mít obilovinu uvařenou již z předešlého dne (třeba zbytek od večeře) a po uvaření polévky ji jen přidat.
Nejčastěji si dělám miso polévku ze tří druhů zeleniny, které zrovna mám v lednici (např. cibule, mrkev, brokolice nebo pórek, květák, kedlubna). Záleží na tom, co je zrovna sezónní zelenina a na co mám chuť. Můžeme také připravit jakoukoliv krémovou polévku nebo jinou, která Vás zrovna napadne (boršč, zelnačka, mrkcuk,...Polévky)
Další variantou je obilná kaše se zeleninou. Zde jsou stovky variací. Jednoduchý příklad je rýžová kaše a napařená zelenina. Do hrnce dáme hrnek rýže a 3-4 hrnky vody a špetku soli. Vaříme, dokud se nevyvaří voda. Pokud chceme snídani do sladka, tak můžeme napařit mrkev, dýni, batát. Další chutnou variantou je napařená brokolice, hrášek, květák. Na závěr můžeme kaši posypat praženými olejnatými semínky jako je dýňové nebo slunečnicové.
Proč se nehodí jogurty s vločkami a ovocem?
Dlouho jsem byla přesvědčená, že nejlepší snídaně jsou ovesné vločky, ovoce s jogurtem. Jenže jsem si nevšímala signálů, které vysílalo moje tělo.
Kombinace ovoce a obiloviny není vhodná jako hlavní jídlo. Tělo totiž začne nejdříve trávit jednoduchý cukr z ovoce a zabrání tím trávení složitějších cukrů ze zbytku snídaně - vloček (obiloviny). Vločky jsou pak potravou pro plísně, které se přemnoží. Způsobuje to nadýmání, nafouknuté břicho a plynatost. Toto platí pro každý cukr. Na snídani tedy nejsou vhodné sirupy, med ani jiná sladila. Sladké pokrmy a ovoce si necháme jako dezert na odpolední svačinu, kdy nám třeba pečené jablko nebo pyré z jahod dodá energii.
Nejdůležitější je pestrost. Je dobré střídat různé druhy zeleniny, různá koření, různé miso pasty, různé obiloviny. Oceníte to Vy, protože Vás nebudou snídaně nudit a také Vaše tělo, které vždy získá jiné minerály a vitamíny.